Nie tylko handel, ale i estetyka jest ważna
Miasto może ograniczyć w miejscowym planie liczbę sezonowych punktów przy głównym deptaku mimo, że nie podoba się to mieszkańcom, bo mniej zarobią na turystach.
Rada Gminy Mielno ograniczyła budowę tymczasowych obiektów w okolicy ul. Chrobrego. W tym celu uchwaliła miejscowy plan. Przeciwko zakazowi zaprotestowała Lidia S. właścicielka jednej z działek, która co roku w sezonie turystycznym stawiała na niej punkt handlowo-gastronomiczny.
Turyści tylko w sezonie
Plan zabraniał jej budowy obiektów tymczasowych na czas nie dłuższy niż 120 dni, w tym handlu sezonowego.
Wniosła więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Podniosła w niej, że sezon turystyczny w Mielnie trwa od połowy czerwca do końca sierpnia każdego roku. Z tych przyczyn zabudowa tymczasowa do 120 dni ma racjonalne i ekonomiczne uzasadnienie. Wymuszanie w planie miejscowym budowy wyłącznie obiektów całorocznych w sytuacji braku zapotrzebowania na takie obiekty i usługi z nimi związane jest nieuzasadnionym przekroczeniem władztwa planistycznego godzącego w sposób bezprawny w prawo własności.
Art. 31 ust. 1 konstytucji dopuszcza możliwość ingerencji w konstytucyjne prawa jednostki jedynie ze względu na bezpieczeństwo państwa, porządek publiczny, ochronę środowiska, zdrowia i moralności publicznej, wolności praw innych osób.
Przepis ten stawia przed prawodawcą każdorazowo wymóg stwierdzenia rzeczywistej potrzeby dokonania ingerencji w danym stanie faktycznym w zakres prawa bądź...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta